کد خبر: ۶۲۷۶۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۶ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
رهبر جنبش النهضه تونس تأکید کرد که رئیس جمهور باید از این اقدامات دست بردارد و در چارچوب قانون اساسی با چالشها و مشکلاتی مقابله کند که تونس با آن روبروست.

در تونس چه می گذرد؟

«راشد الغنوشی» رهبر جنبش النهضه تونس تأکید کرد که اقدامات «قیس سعید» رئیس جمهور این کشور در تضاد با قانون اساسی است.

خبرگزاری اسپوتنیک ضمن نقل بیانیه النهضه، گزارش داد، رئیس جمهور باید از این اقدامات دست بردارد و در چارچوب قانون اساسی با چالشها و مشکلاتی مقابله کند که تونس با آن روبروست.

النهضه با تأکید بر لزوم از سرگیری فعالیت پارلمان به عنوان یکی از قوه‌های منتخب مردم تونس، از گروههای سیاسی و مدنی خواست که رایزنیها را درباره تحولات اخیر افزایش دهند و در سریعترین زمان ممکن به قانون اساسی عمل کرده و نهادهای دولتی نیز فعالیت خود را مجددا آغاز کند.

النهضه از نهادهای نظامی و امنیتی که در حفظ امنیت تونس تلاش می‌کنند و نماد اتحاد و حاکمیت آن هستند، قدردانی و بار دیگر تأکید کرد که این نهادها باید از کشمکشهای سیاسی دوری کنند.

این جنبش همچنین از «تمامی کسانی که نقض قانون اساسی را رد کردند... و به صورت متمدنانه و مسالمت‌آمیز مواضع خود را بیان کردند»، قدردانی کرد.

در این بیانیه با اشاره به خطر گفتمان خشونت‌بار و دور کردن بافت اجتماعی و ملی تونس، تمامی تخلفها را محکوم و بر لزوم تعقیب قانونی آن تأکید کرد.

النهضه از همه مردم تونس خواست همبستگی و اتحاد بیشتری داشته باشند و با فتنه‌افروزان و آنهایی که دنبال جنگ داخلی هستند مقابله کنند. او گفت که مطالبات قانونی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باید مد نظر قرار گیرد.

این جنبش در پایان تأکید کرد، این مسائل باید در اولویت قرار گیرد و این مسئله مستلزم گفت‌وگوی ملی است.

شامگاه یکشنبه پس از نشست اضطراری «قیس سعید» رئیس جمهور تونس با برخی از مقامات بلندپایه این کشور، دفتر ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که  سعید تصمیم گرفته اداره امور کابینه را خود برعهده بگیرد و ضمن تعلیق فعالیت پارلمان تونس، مصونیت سیاسی نمایندگان را نیز لغو کرده است. وی در بیانیه خود این تصمیمات را مطابق با اصل ۸۰ قانون اساسی تونس خواند./فارس

 روسیه: مشکلات داخلی تونس باید به صورت قانونی حل شود

وزارت خارجه روسیه ضمن بیان این که مسکو معتقد است مشکلات داخلی تونس فقط از طرق قانونی قابل حل و فصل است، ابراز امیدواری کرد توسعه روابط دو جانبه در جهت منافع مردم دو کشور ادامه یابد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) در واکنش به تحولات اخیر در تونس، گفت مسکو معتقد است مشکلات داخلی این کشور فقط از طرق قانونی حل و فصل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری «تاس» روسیه، این وزارتخانه اعلام کرد: فرض ما این است که مشکلات داخلی تونس در چارچوب حاکمیت قانون حل و فصل خواهد شد. امیدواریم که توسعه روابط دوستانه و همکاری همه‌جانبه بین روسیه و تونس در جهت منافع مردم دو کشور ادامه یابد.

وزارت خارجه روسیه افزود: بر اساس گزارش‌ها از پایتخت تونس و سایر شهرهای بزرگ این کشور، وضعیت در آنجا نسبتاً آرام است. فرودگاه بین‌المللی، خدمات تاسیساتی، زیرساخت‌های حمل و نقل به طور معمول مشغول فعالیت هستند.

این وزارتخانه در ادامه، به اتباع روس حاضر در تونس توصیه کرد از بازدید از مکان‌های شلوغ خودداری کنند و اطلاعاتی که روی وبسایت سفارت روسیه درج می‌شود را تحت نظر داشته باشند.

پیش از این «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه طی نشست خبری در کرملین گفت دولت روسیه اخبار و گزارش‌ها از تونس را به دقت پیگیری می‌کند.

وی در این‌ خصوص توضیح داد: «البته که ما تحولات تونس را زیر نظر داریم و قطعا انتظار داریم که چیزی امنیت شهروندان و ثبات این کشور را تهدید نکند».

شامگاه یکشنبه سوم مرداد پس از نشست اضطراری «قیس سعید» رئیس‌جمهور تونس با برخی از مقامات بلندپایه این کشور، دفتر ریاست‌جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که  سعید تصمیم گرفته اداره امور کابینه را خود برعهده بگیرد و ضمن تعلیق فعالیت پارلمان تونس، مصونیت سیاسی نمایندگان را نیز لغو کرده است. وی در بیانیه خود این تصمیمات را مطابق با اصل ۸۰ قانون اساسی تونس خواند.

تصمیم رئیس‌جمهور تونس یک روز پس از اعتراضات مردمی علیه دولت و حزب «النهضه» که بزرگترین حزب پارلمانی این کشور محسوب می‌شود، اتخاذ شد.

 

 سازمان ملل طرف‌های تونسی را به خویشتنداری و گفت‌وگو فراخواند

سازمان ملل متحد در واکنش به حوادث چند روز گذشته در تونس، خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها و خودداری از خشونت شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فرحان حق» معاون سخنگوی سازمان ملل گفت که این سازمان از زمان صدور تصمیمات اخیر «قیس سعیّد» رئیس جمهور تونس، اوضاع این کشور را به دقت زیر نظر دارد.

طبق گزارش وبگاه «الیوم السابع»، حق همچنین بر ضرورت حل‌وفصل اختلافات از طریق گفت‌وگو تأکید کرد و گفت که ما با تیم سازمان ملل در تونس در تماس هستیم و اوضاع را پیگیری می‌کنیم و با همتایان تونسی نیز تماس مستمر داریم.

یکشنبه شب گذشته با اعلام سرنگونی دولت و تعلیق فعالیت پارلمان به دستور «قیس سعید» رئیس‌جمهور تونس، این کشور که ده سال پیش با انقلاب علیه دیکتاتوری «زین‌العابدین بن علی»، طعم دموکراسی را می‌چشید، با بزرگترین بحران خود در این مسیر مواجه شد.

مخالفان رئیس‌جمهور تونس این اقدام او را، «کودتا» و نقض قانون اساسی خواندند و  مردم را به برپایی  تظاهرات اعتراضی علیه این اقدام و تجمع در خیابان‌ها فراخواندند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"