کد خبر: ۶۲۶۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - ۲۴ تير ۱۴۰۰
به گزارش خبرخودرو، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: اسقاط خودروهای فرسوده و اولویت بخشی به مبحث اسقاط می‌بایست در اولویت دولت‌ها باشد و در صورت فقدان بودجه نباید اسقاط فرسوده‌ها به دست فراموشی سپرده شود.


به گزارش خبرخودرو، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: اسقاط خودروهای فرسوده و اولویت بخشی به مبحث اسقاط می‌بایست در اولویت دولت‌ها باشد و در صورت فقدان بودجه نباید اسقاط فرسوده‌ها به دست فراموشی سپرده شود.

جواد مرزبان راد در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: یکی از موضوعات حائز اهمیت در صنعت خودرو، از رده خارج سازی خودروهای فرسوده است. پس از پایان عمر مفید یک خودرو به دلیل افزایش آلایندگی و کاهش ایمنی، می‌بایست این خودروها، فرسوده تلقی شده و از رده خارج شود.

وی افزود: خودروهای فرسوده از منظر ایمنی و آلایندگی ناوگان حمل‌ونقل کشور را تضعیف کرده، بنابراین سازمان‌های ذیربط می‌بایست، توجه جدی‌تری بیش از گذشته به فرسودگی خودروهای سواری و سنگین اعم از کامیون، اتوبوس و مینی‌بوس داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به محدودیت‌های نوسازی فرسوده‌ها توسط دولت و دارندگان این خودروها گفت: نوسازی نیازمند منابع مالی فراوان است، ضمن اینکه فرسوده تلقی کردن خودروهای در حال تردد بر اساس سن فرسودگی قانونی، چندان صحیح به نظر نمی‌رسد، زیرا ممکن است خودرویی حتی قبل از رسیدن به سن فرسودگی، فرسوده باشد و بالعکس خودروی دیگری با وجود عبور از سن فرسودگی، همچنان سالم باشد.

مرزبان راد همچنین ضمن اشاره به اهمیت معیارهای فرسودگی و وضع قوانین مترتب بر فرسودگی خودروها تصریح کرد: نحوه نگرش و نحوه از رده خارج کردن خودروی فرسوده نیز حائز اهمیت است و به عبارت دیگر در عین اینکه جدیت در قوانین می‌بایست حفظ شود، مخیر بودن دارندگان خودروهای فرسوده برای اسقاط نیز نباید فراموش شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال پلیس می‌بایست در صورت مواجهه با یک خودروی دودزا، در بدو امر نسبت به تعیین مهلت برای مالک به منظور رفع عیوب خودرو اقدام کند و در صورت عدم اعمال اصلاحات از سوی دارنده، راهکار اخذ جریمه یا الزام به اسقاط در پیش گرفته شود. همچنین اشکالات ظاهری خودروهای در حال تردد نظیر معیوب بودن سپر، گلگیر، چراغ، رینگ یا پوسیدگی نیز از مواردی است که نباید از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی دور بماند.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه بیان کرد: در اینجا، مالک خودروی فرسوده در صورت به صرفه نبودن اعمال اصلاحات و رفع عیوب، خودبخود به سمت اسقاط هدایت می‌شود. البته با توجه به افزایش شدید قیمت خودرو در حال حاضر، شاید ترجیح دارندگان، بر رفع عیوب خودرو و انجام اصلاحات باشد. به هر حال پلیس می‌بایست نسبت به اصلاح خودروهای فرسوده جدیت به خرج دهد، بدین معنا که اگر مالک خودروی فرسوده در مهلت زمانی مقرر نسبت به انجام اصلاحات اقدام نکرد، جریمه‌های سنگین برای وی در نظر گرفته شود و در نهایت خودروی وی به سمت اسقاط هدایت شود.

مرزبان راد با توجه به اهمیت اسقاط خودروهای فرسوده و لزوم اولویت بخشی به مبحث اسقاط از سوی دولت سیزدهم تاکید کرد: در صورت توانایی مالی دارندگان خودروهای فرسوده برای اسقاط و منطقی بودن قیمت خودرو، اسقاط در اولویت نخست قرار می‌گیرد، اما در صورت فقدان بودجه و عدم وجود ملزومات موردنیاز برای ورود دولت به مبحث اسقاط، نباید موضوع اسقاط خودروهای فرسوده از سوی دولت رها شود، بلکه می‌توان از روش‌های جایگزین نظیر افزایش هزینه بیمه خودروهای فرسوده استفاده شود تا افراد ترغیب به رفع عیوب خودرو و یا اسقاط شوند. با تعمیرات بدنه، موتور و تجهیزات نیز می‌‌توان خودروهای قدیمی را بازسازی کرد تا شرایط مناسب برای تولید و از رده خارج‌سازی فرسوده‌ها فراهم شده و بدین ترتیب، خودروهای جدید جایگزین شوند.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
طراحی و تولید: "ایران سامانه"