کد خبر: ۶۰۷۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۰:۲۶ - ۲۷ دی ۱۳۹۹

خبرگزاری مهر: به نقل از شبکه تلویزیونی یورونیوز، ترکیه اعلام کرد که پیشنهاد تشکیل یک کارگروه مشترکی با آمریکا برای بازبینی فنی موضوع خرید موشک‌های اس-۴۰۰ از روسیه را دوباره در دوران ریاست جمهوری «جو بایدن» مطرح می‌کند.

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در این ارتباط گفت: ما تلاش‌های صادقانه خود برای بهبود روابط (با آمریکا) را نشان خواهیم داد و از دولت «بایدن» نیز همین رویکرد را انتظار داریم.

این در حالیست که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیروز جمعه در سخنانی اعلام کرد: آنکارا برای خرید سامانه های جدید «اس -۴۰۰» نیازی به اجازه آمریکا ندارد.

وی پس از نماز جمعه این هفته در استانبول در پاسخ به سئوالات خبرنگاران گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند گام‌های ترکیه در زمینه صنایع دفاعی را تعیین کند. این اقدامات به طور کلی با تصمیمات آنکارا مشخص می‌شود. نمی‌توانیم اقدامات خود در راستای صنایع دفاعی را با اجازه مراجع دیگر اتخاذ کنیم. ما یک کشور عضو ناتو هستیم. به عنوان یک عضو ناتو، جهت گیری از کشورهای هم‌پیمان در این سازمان را نمی‌توانیم بپذیریم. علیرغم پرداخت مبلغی هنگفت، متاسفانه جنگنده‌های اف-۳۵ به ما تحویل داده نشد. در حوزه دیپلماسی بین‌المللی این یک اقدام غلطی است که توسط آمریکا در مورد ترکیه به عنوان کشور هم پیمان آن صورت گرفت. امیدوارم پس از آغاز دوره ریاست جمهوری بایدن و دیدارهایی که صورت خواهد گرفت، با برداشتن گام‌های مثبت مشکلات را حل کنیم.

این در حالیست که سال گذشته، واشنگتن در واکنش به اولین آزمایش اس -۴۰۰، ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده‌های اف -۳۵ کنار گذاشت.

آمریکایی‌ها مدعی هستند استفاده از یک سامانه روسی از سوی یکی از کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، دیوار دفاعی ناتو را تضعیف می‌کند.

برچسب ها: ترکیه ، بایدن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"