کد خبر: ۶۰۷۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۶ - ۲۶ دی ۱۳۹۹
به گزارش خبرخودرو، رییس هیأت مدیره انجمن رانندگان کامیون های یخچال دار تهران بر عقد قرارداد میان شرکت های حمل و نقل و راننده در جهت رعایت حقوق و حفظ منافع رانندگان کامیون تاکید کرد.


به گزارش خبرخودرو، رییس هیأت مدیره انجمن رانندگان کامیون های یخچال دار تهران بر عقد قرارداد میان شرکت های حمل و نقل و راننده در جهت رعایت حقوق و حفظ منافع رانندگان کامیون تاکید کرد.

عبدالله خانعلی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: علی رغم تحرکاتی که در زمینه نرخ کرایه های حمل بار بر اساس تن کیلومتر اعمال شده و رانندگان به حداقل میزان کرایه که سازمان راهداری اعلام کرد رضایت داده اند اما متاسفانه اداره کل راهداری در برخی استان ها که موظف به الزام شرکت های حمل و نقل به اجرای تن کیلومتر هستند، همکاری لازم را نمی کنند. شرکت های حمل و نقل نیز بر اساس بخشنامه سازمان راهداری عمل نمی کنند و قانون تن کیلومتر تنها در پایانه هایی مانند پایانه بندرعباس که تحت نظر مستقیم سازمان راهداری است اجرا می شود اما در استانی مانند تهران اعمال نمی شود.

وی ادامه داد: اگر راننده به دلیل تخطی شرکت های حمل و نقل و ضایع شدن حقوق خود شکایتی نیز کند سازمان راهداری تنها برخوردی که با شرکت حمل خاطی می کند جریمه نقدی ناچیز است که آن نیز به نفع سازمان راهداری است زیرا با جریمه ضرر راننده جبران نخواهد شد و راننده با این تصور که حق من ضایع شده اما سازمان راهداری به نفع خود آن شرکت را جریمه می کند نسبت به چنین موضوعی بی توجه می شود و گاها اثبات شکایت توسط راننده کار مشکلی است و شرکت های حمل و نقل زیر بار آن نمی روند. حتی اگر راننده با کلی مشقت بتواند اثبات کند نهایتا بر اساس کمیسیون ماده 12 شرکت حمل و نقل خاطی مقدار ناچیزی جریمه می شود که چنین جریمه هایی بازدارنده نیست.

رییس هیأت مدیره انجمن رانندگان کامیون های یخچال دار تهران افزود: با توجه به اینکه شرکت های حمل و نقل واسطه بین صاحب کالا و راننده هستند قانونا موظف به تعریف سیستمی شفاف در قالب قرارداد با صاحب کالا و راننده و قید شرایط طرفین مانند نحوه حمل بار و پرداخت آن، نرخ حمل، پول خواب، تناژ بار، مسئولیت ها و... هستند. اما به دلیل وجود سیستم غیرشفاف در حمل و نقل معمولا شرکت های حمل و نقل اینگونه عمل نمی کنند و به دنبال منافع شخصی خود هستند و متاسفانه در حق راننده اجحاف می کنند. بنابراین اگر اراده جدی برای این کار وجود ندارد یا نمی خواهند و یا انجام آن برای دستگاه های مربوطه دشوار است.

خانعلی با اشاره به یکی دیگر از مشکلات کامیون داران که معضل سوخت گیری در ساعات شب است، عنوان کرد: متاسفانه راننده همیشه برای سوخت گیری با مشکل مواجه بوده و همیشه نیز این موضوع تکذیب شده است. جایگاه های سوخت معمولا از ساعت 4 و 5 عصر اعلام می کنند که سوخت ندارند و جایگاه را تعطیل می کنند. البته برخی از جایگاهداران باوجدان تا 10 شب نیز فعالیت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: جایگاه دار مقصر اتمام سوخت و تعطیلی جایگاه نیست زیرا عده ای از این موضوع در جهت قاچاق سوخت سو استفاده می کنند و متاسفانه چوب آن را راننده می خورد. بنده بارها اعلام کرده ام که گازوئیل را با محاسبه کرایه حمل و سود آن به راننده بفروشند چرا که بازنده نرخ ارزان گازوئیل رانندگان خودروهای سنگین و برنده آن قاچاقچیان سوخت هستند. بنابراین برای حل این مشکل باید در جهت اصلاح قیمت سوخت گام های موثری برداریم.

رییس هیأت مدیره انجمن رانندگان کامیون های یخچال دار تهران بیان کرد: با اختلاف معناداری که بین قیمت گازوئیل در کشور ما و کشورهای همسایه وجود دارد انگیزه قاچاق سوخت امری طبیعی به نظر می رسد و به جای راننده ایرانی، رانندگان کشورهای همسایه و قاچاقچیان سوخت منتفع می شوند.

خانعلی در خصوص بهره مندی از توان داخل در ساخت کامیون با توجه به شرایط تحریمی اظهار داشت: هر کشوری باید در زمینه ای که پتانسیل دارد فعالیت کند. همان طور که منطقی نیست آلمان هزار یا دو هزار دلار هزینه کند و یک بشکه نفت تولیدکند و آن را 40 دلار بفروشد کشور ما نیز باید توان و ظرفیت خود را در زمینه پتروشیمی و تولیدات نفتی به کار بگیرد. واقعیت این است که کامیون هایی که در کشور ما ساخته می شود استانداردهای لازم را ندارد و جوابگو نیاز راننده نیستند و در چنین شرایطی سزاوار نیست رانندگانی که زحمت زیادی را متحمل می شوند با کامیونی کار کنند که پاسخگو نیاز آنها نیست.

وی در پایان یادآور شد: عده ای به بهانه تحریم ها بر ساخت کامیون در داخل پافشاری می کنند در صورتی که کشور ما در حوزه هایی مانند کشاورزی و ساخت خودروهای سنگین ظرفیت های لازم را ندارد. ضمن اینکه اگر توان داخلی برای تولید کامیون در کشور ما وجود دارد پس چرا از چین وارد می کنند. لذا هنگامی که می توان کامیون خارجی را با قیمت کمتر و بازدهی بیشتر خرید، رانندگان تمایلی به خرید کامیون ساخت داخل نخواهند داشت چرا که مسائل اقتصادی چنین مواردی را نمی پذیرد.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی و تولید: "ایران سامانه"